St. Kvě 29th, 2024

Domácí úkol

Děti jsou v domácím vzdělávání více motivované, umí si plánovat čas a shánět materiál

Kdo? Yulia Koltsova, matka dvou dětí, žena v domácnosti.

Co? Já sama vedu hodiny se svými dětmi, chodili jsme do domácího vzdělávání. Každý den po snídani zasedneme k počítání, čtení a psaní písanek. Poté se na 30 minut věnujeme programu „Klasické konverzace“ – studujeme historii, zeměpis, biologii, chemii a fyziku. Ve volném čase sledujeme historické nebo vědecké filmy a kreslené filmy pro děti. Obecně trávíme lekcemi 2–3 hodiny denně.

Proč? Chtěli jsme s manželem dát našim dětem víc než jen školní znalosti. Slyšeli jsme o domácím vzdělávacím programu Classic Conversations, který nám naprosto vyhovoval ve všech ohledech, a rozhodli jsme se.

Jak? Zpočátku byly pochybnosti: zvládnu sestavit tréninkový plán a vybrat literaturu sám. Bylo děsivé něco dětem nedat. Ale program jsem si vybrala, sama sháním nějaké materiály, ptám se zkušených maminek. Pomoci nám – online školy, kde předplatným posloucháme přednášky učitelů na různá témata, pak se kontrolujeme pomocí testů. Na střední škole v případě potřeby přijmeme lektora. Jednou ročně absolvujeme test přes „Centrum podpory rodinného vzdělávání“, což je pro mě taky nějaká zkouška. Kontroluji tedy, zda jsme všechna témata zvládli. Poté dostaneme certifikát od školy, ke které jsme připojeni, potvrzující naši úroveň znalostí před státem.

Bonus! Jak ukazuje světová praxe, děti v oblasti domácího vzdělávání snadno vstupují na vysoké školy: jsou motivovanější, do 18 let si umějí plánovat čas a shánět materiál . Jsou otevřenější, nestydí se a ničeho se nebojí. Vidím zvídavou mysl a chuť se učit – to se ve škole často zabíjí. Domácí vzdělávání mi také dává možnost být více s dětmi, učit se s nimi, objevovat, mít témata ke konverzaci a být s nimi na stejném informačním poli. A mají dostatek komunikace se svými vrstevníky na procházkách a na setkáních komunity Classic Conversations.

Rodinný klub

Usilujeme o to, aby si děti vybraly specializované vzdělání, které bude odpovídat jejich zájmům a nadání

Kdo? Elena Zhokhova, učitelka angličtiny, arteterapeutka, organizátorka rodinného vzdělávacího klubu Pomegranate Science.

Co? Před téměř 9 lety jsme vytvořili klub, kde se děti mohou učit, komunikovat a sdílet zkušenosti. Nyní máme 25 dětí ze 16 rodin – to jsou tři skupiny různého věku od 4 do 13 let, mezi nimiž je mnoho bratrů a sester.

Proč? Když jsem se dozvěděl, že v naší době jsou možné alternativní způsoby získání všeobecného vzdělání, chtěl jsem vytvořit vzdělávací prostředí pro své děti sám. Začal jsem se seznamovat s organizátory vzdělávacích kroužků a rodinných škol, navštěvovat konference a festivaly.

Jak? Zaměřujeme se na průměrné školní osnovy federálního státního vzdělávacího standardu, všechny školní předměty studujeme z učebnic. Zároveň ale vytváříme mezioborové vazby – to je důležité pro moderní děti, které mají sklony ke klipovému vnímání informací. Máme moduly triády – matematika-informatika-programování, ruský jazyk-rétorika-poetika, anglický jazyk-kulturologie-etiketa, šerm-konfliktologie-měkké dovednosti, zeměpis-geologie-orientační běh a další. Kromě toho se věnujeme kreativitě, hudbě a turistice. Nemáme obvyklé třídy, děti mohou sedět na pohovce, na koberci nebo na parapetu. Je důležité, aby se pohybovali, měnili svou pozici.

Děti jsou v klubu 3 až 5 dní v týdnu až do oběda nebo do večera. Výuku vedou sami rodiče, děti (technologie peer-to-peer a překlápěcí učebny) nebo zajímaví hosté (lektoři, odborníci). Po lekcích kluci dělají jednotlivé úkoly.

Nejsou hodnoceny, ale pro posouzení pokroku porovnáváme pokrok každého dítěte v různých fázích.

Každé dítě je hodnoceno ve škole, ke které je připojeno.

Usilujeme o to, aby si děti samy zvolily další specializované vzdělávání, které odpovídá jejich potřebám a nadání. Ty z dětí, které si do 7. třídy určí vlastní cestu, nás opouštějí a odcházejí do profilových tříd škol.

Bonus! Vytváříme kreativní komunitu pro děti, aby se rozvíjely, vzdělávaly a komunikovaly, pomáháme jim učit se jejich silné a slabé stránky, necháváme je zkoušet různé aktivity, rozšiřovat si obzory, pomáhat jim osamostatnit se v jejich volba.

Samostatná škola

Vytváříme prostor, kde se děti mohou rozvíjet, vzdělávat, komunikovat a tvořit

Kdo? Maria Kozhanova, matka dvou dětí, spoluzakladatelka vzdělávacího klubu U.Dacha.

Co? Před třemi lety jsme my, tři rodiny, otevřeli školu (klub) samostatného vzdělávání. Dnes nás pravidelně navštěvuje 20 dětí od 1 do 12 let.

Proč? Jak moje děti rostly, začal jsem přemýšlet: proč by měly chodit do školy, proč by měly být omezovány nějakým rámcem, když je svět tak rozmanitý. Lidé jsou různí, ale ve škole je vše zaměřeno na stejnou tyč. Proto jsme my, čtyři inspirovaní lidé, každý profesionál ve svém oboru, vytvořili platformu, která umožňuje dospělým sdílet své znalosti s dětmi a dětem lépe porozumět sobě a tomuto světu.

Jak? Člověk se může učit, co chce, ve svém vlastním čase a svým vlastním tempem. Naše škola nemá žádné učebnice, žádné třídy, ale velký venkovský dům rozdělený na zóny. Je zde dílna s truhlárnou, hrnčířským kruhem, šicím strojem a výtvarnými materiály. K dispozici je tělocvična, knihovna s knihami a „tichá místnost“. Je zde jídelna, kde dospělí i děti společně něco vaří, je zde obývací pokoj s klavírem, herní prostor s designérem. A také půda a velká plocha kolem domu. Dítě se po příchodu do školy rozhodne, co chce dělat. V naší škole nejsou učitelé, ale v domě je vždy 5 dospělých, kteří dětem pomáhají. Výuka není pevně stanovena, protože jedna otázka zabere 5 minut a druhá může zaujmout na 1,5 hodiny. Neexistuje žádné seskupování nebo seskupování: děti všech věkových kategorií jsou spolu. Asociace je založena na zájmech. Děti se věnují standardním lekcím s rodiči a pravidelně
absolvovat testy ve školách, ale moje děti je budou dělat až v 9. třídě – to zákon umožňuje.

V Rusku je asi pět samostudijních škol, ale zatím neměli žádné absolventy. Tento formát je dobře známý i v zahraničí, nejstarší škola má 100 let! Statistika absolventů je tam stejná jako na běžných školách. Jediný rozdíl je v tom, že děti z autoškoly půjdou do vědy nebo prodeje, protože to opravdu chtějí.

Bonus! Mám pocit, že moje děti jsou svobodné, živé, nedrtí je disciplína a dril, v jejich životě je spousta energie, sportu, interakce s přírodou. Nebojí se dospělých, nebojí se ptát. A nejsou typ, který by něco dělal jen proto, že jim to bylo řečeno – musí pochopit, proč je to nutné.

Odborný komentář:

– Tři příběhy – tři odpovědi na otázku, co může být vzdělání. V domácí škole učení „zabere“ méně času, maminka pomáhá dětem učit se látku rychleji a lépe. Ale jen pro ni je těžké dát jim dovednosti, které jsou v moderním světě důležité – počítačovou a finanční gramotnost, kritické myšlení, schopnost navrhovat, obhajovat svůj názor. Domácí škola se musí otevřít možnostem prostředí, jinak se se všemi plusy může vzdělávání ukázat jako ploché. Ve druhém příběhu je to stále škola, ale se všemi novinkami, které člověk tolik chce vidět v masovém vzdělávání. Věkové skupiny, integrované kurzy, svoboda volby obsahu a tempa učení, metapředmětové kurzy. Probíhá komunikace s různými dospělými, v různých rolích. Úžasný! Jde hlavně o to, aby sami dospělí měli dostatek emocionální síly, šíře rozhledu, flexibility a sociálního kapitálu, aby se takový super školní klub neproměnil v malou, ale hrdou sektu. Ve třetím
příběhy, které dospělí vybudovali mimoškolní vzdělávání. V duchu slavného Summerhillu. Ale standard není franšíza, musíte si ho vybudovat sami
procesu, potřebujete neustálou práci duše a mysli. Odvážný nápad! Ne pro všechny. Pokud se vám podaří spojit rodiny, které jsou pro takové vzdělávání vhodné, které jsou připraveny nést odpovědnost za neustálou svobodu volby a přijmout nejistotu výsledku, stane se něco úžasného!

Expert: Marina Bityanova, kandidát psychologických věd, ředitel Centra pro psychologickou podporu vzdělávání „Point of Psi“.


Přečtěte si také:
Dieta je hlavním faktorem v léčbě atopické dermatitidy u dětí
Všechno je v pořádku, ale něco je špatně, proč jsme nešťastní, i když máme kariéru, rodinu a spoustu koníčků
Proč bolí žaludek u dětí
Blogger’s Choice, Top 10 žhavých nových produktů v lednu
Dokonalá pleť jak upéct doma
5 hlavních příčin menstruačních nepravidelností
Stahovací pás na koleno
Nejlepší knihy o hubnutí
Krupeník v jídelníčku, jednoduché recepty
Nemoci v zimě
Vědci zjistili, proč střevní bakterie nepoškozují tlusté střevo
Soubor pravidel pro cvičení a protahování
Skokanské koleno tejpování
Atopická dermatitida u dítěte, jaké jsou vlastnosti
Metamorfózy zeleniny
Krása polí, kukuřice ve výživě a medicíně
Léčba sinusitidy u dětí, metody XXI století
„Být smutný na podzim je normální,“ řekl psycholog, proč je důležité prožít jakékoli emoce, a my jsme shromáždili filmy, pod kterými se dá plakat.
Prevence a léčba závislosti na cukru.
Ranní sestava cvičení pro zdraví a vitalitu